مقالات

مزوتراپی یا پی ار پی

مزوتراپی یا پی ار پی

بدون شک در تمامی فرهنگ ها و جوامع موی پرپشت جزء زیباییها و جذابیتهای زن و مرد محسوب می‌شود. اما امروزه به دلیل تغذیه نامناسب، استرس، سبک زندگی، بیماری ها و غیره بسیاری از افراد بخش زیادی از موهای خود را از دست می دهند. برخی از افراد به صورت ژنتیکی از بدو تولد موهای کم پشت دارند. البته مو معیار خوبی برای قضاوت نیست اما افرادی که دارای ریزش موی طاسی هستند اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند و در روابط اجتماعی خود دچار مشکل می‌شوند. روش های متعددی برای درمان ریزش مو به وجود آمده که یکی از این روش‌ها مزوتراپی یا پی ار پی است که دو روش معروف محسوب می‌شوند. در این مقاله میخواهیم تفاوت ها و ویژگی های هر یک از این روش ها را با یکدیگر بشناسیم.

انجام مزوتراپی مو برای یک بیمار

انجام مزوتراپی یا پی ار پی

مزوتراپی یا پی ار پی از روش‌های غیرتهاجمی و کم غیر جراحی محسوب می‌شوند که با ریزش مو مقابله و رشد موها را افزایش می‌دهند. در این روش مواد مغذی به مزودرم پوست که لایه بین بافت پوست و لایه چربی تزریق می شوند. این مایع تمامی تقویت کننده ها و مواد لازم برای پوست و مو را محیا می‌کند. از ویتامین ها، مواد معدنی و مسدود کننده ها تشکیل شده است. تمامی مواد تزریق شده موادی هستند که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند اما با افزایش سن کاهش پیدا می‌کنند. مزوتراپی مو گردش خون را در اطراف فولیکول های ضعیف مو افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در سلول‌ها متابولیسم افزایش یابد و کلاژن سازی کنند. بر این اساس مزوتراپی دارای جلسات مختلفی است که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

روش پی آر پی نیز کاملاً روش غیر جراحی و طبیعی است که برای پرپشت کردن موها بسیار موثر است. در این روش خون از خود بیمار گرفته و پلاکت و پروتئین هایی که عامل رشد هستند از اجزای خون جدا می شوند. این پلاسمای غنی از پلاکت تمام موادی ضروری برای رشد سلولها در موها را به همراه دارند؛ در نتیجه این پلاسما از طریق سرنگ بسیار ظریف به پوست سر تزریق می شود و با قرار دادن فولیکول های مو در مرحله رشد کمک می کند تا موهای بیشتر و ضخیم تر داشته باشید. پی ار پی برخلاف مزوتراپی دارای جلسات درمانی متعدد نیست.

مزایای مزوتراپی و prp

مزوتراپی یا پی ار پی از مدرن ترین روشهای درمانی کلینیکی محسوب می‌شود. دارای مزایای فوق العاده است. درمان آن کاملاً ایمن، ساده و راحت است. نیاز به جراحی ندارد. در مدت زمان کوتاهی برای هر جلسه تقریبا ۳۰ دقیقه نیاز دارید تا به نتیجه دلخواه برسید. کاملاً بدون درد و خونریزی است. قبل و بعد از درمان به مراقبت خاصی نیاز نخواهید داشت. دوره بهبود آن بسیار سریع است و به راحتی می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید. اثرات و نتایج دلخواه خود را از جلسه پنجم مشاهده خواهید کرد و میزان موفقیت در این روش ۹۰ تا ۹۲ درصد تخمین زده شده است.

یک نمونه پی ار پی صورت

 اگر بخواهیم در مورد مزایای پی آر پی صحبت کنیم باید بگوییم که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. مانند مزوتراپی کاملا بدون درد و خونریزی است. زمان درمان آن کوتاه است. به ترمیم موها کمک می‌کند. نتیجه آن کاملا طبیعی خواهد بود و به رشد و تقویت فولیکول‌های موی شما کمک خواهد کرد. امکان ترکیب کردن پی آر پی با سایر روش ها مانند کاهش کاشت مو نیز وجود دارد.

یکی از مزایای بسیار مناسب این روش این است که چون پلاسما از خون خود بیمار دریافت می‌شود هیچ گونه عوارضی به دنبال ندارد. افراد دچار واکنش های آلرژیک نخواهند شد و تمامی مواد تزریق شده به راحتی جذب بدن می‌شوند؛ در نتیجه با اطمینان می توانیم بگوییم که پی آر پی مو یک روش درمانی کاملا طبیعی است که برای ریزش مو و افزایش مجدد آنها بسیار مناسب است. در مورد مزایای مزوتراپی و پی آر پی صحبت کردیم می‌خواهیم به معایب آن بپردازیم.

معایب مزوتراپی یا پی ار پی

مزوتراپی یا پی ار پی هر دو دارای معایب و عوارضی هستند. البته این عوارض بسیار کم و نادر هستند و در افراد بسیار کمی ظاهر می‌شوند. یکی از عوارض مزوتراپی مو این است که دچار کبودی در محل تزریق خواهید شد که معمولا پس از گذشت یک هفته بهبود می یابد. از عوارض احتمالی دیگر می‌توان به حالت تهوع، تورم، خارش، قرمزی، عفونت و اسکار اشاره کرد؛ بنابراین حتما دقت داشته باشید که برای انجام مزوتراپی به یک پزشک کاربلد و متخصص مراجعه کنید.

در مورد معایب prp باید بگوییم که اگر به درستی و توسط یک پزشک ماهر انجام نشود ممکن است دچار عفونت، آسیب به رگ های عصبی یا خونی، درد، آسیب، واکنش های آلرژیک نسبت به ماده تشکیل دهنده و بافت اسکار شوید. حتما توجه داشته باشید که برای انجام هریک از روش ها به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. برای انتخاب روش مناسب حتما تحت معاینه قرار بگیرید. البته با این حال نمی‌توان گفت که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی؛ اما می توانید با پزشک صحبت کنید تا روش مناسب شما را بیان کند.

تفاوت مزوتراپی و پی ار پی

اگر بخواهیم در مورد تفاوت های بین مزوتراپی و پی ار پی صحبت کنیم باید بگوییم که مزوتراپی شامل تزریق اسید هیالورونیک، آنزیم و ویتامین است. روش پی آر پی با پلاسمای غنی از پلاکت انجام می شود. هزینه مزوتراپی در مقایسه با پی آر پی بسیار ارزان تر است. مزوتراپی به لایه میانی پوست تزریق می‌شود اما پی آر پی قابلیت تزریق به تمامی لایه های پوستی را دارد. برخی از بیماران برای گرفتن نتیجه مطلوب به بیش از یک جلسه مزوتراپی نیاز دارند؛ اما پی آر پی تنها بعد از یک جلسه نتایج قابل مشاهده خواهد داشت.

مزوتراپی برای آلوپسی، آلوپسی آندروژنیک استفاده می‌شود؛ اما پی آر پی را افرادی که دچار طاسی الگوی مردانه، آلوپسی و ریزش مو هورمونی هستند استفاده می‌شود. روند بهبود در مزوتراپی در مقایسه با prp آهسته تر است؛ اما زخم هایی که به علت پی آر پی به وجود می آیند به سه تا شش ماه زمان نیاز دارند. همچنین احتمال از دست رفتن شوک موها زیاد است اما این احتمال در پی ار پی کاهش یافته است. شما با توجه به مشکل خود می‌توانید مزوتراپی یا پی ار پی انجام دهید. گفتنی است حیان طب بزرگترین وارد کننده کوکتل مزوتراپی در کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *