دسته‌بندی نشده

کپسول اکسیژن ایرانی و چینی

کپسول اکسیژن

امروزه بسیاری از افراد به علت نداشتن عدم توانایی در تنفس طبیعی، مجبور به استفاده از کپسول یا سیلندر اکسیژن در خانه هستند. در هنگام استفاده باید به نکات ایمنی توجه کنید. در این مقاله می خواهیم در مورد کپسول اکسیژن و انواع آن صحبت کنیم. یکی از گازهای پرمصرف که در سیلندرها به فروش می رسد، اکسیژن است. اکسیژن نسبت به گازهای دیگر مصرف بالاتری دارد. طی بررسی هایی کپسول اکسیژن تنها برای مصارف صنعتی نیست، بلکه در صنعت، آزمایشگاه و پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

اجزای تشکیل دهنده کپسول اکسیژن شامل فشار سنج، شیر تنظیم کننده خودکار، جریان سنج، پیچ کنترل، شیشه آب مقطر و ماسک اکسیژن است. این کپسول ها در انواع نو و دست دوم در بازار به فروش می‌رسند. شما با توجه به نیاز خود می توانید آنها را تهیه کنید. با مراجعه به سایت پرشیا گاز می توانید کپسول ها با گازهای مختلف را تهیه کنید.

مشخصات یک کپسول اکسیژن

عوامل متعددی در سلامت کپسول دخیل هستند که یکی از آنها این است که کپسول دارای تست سلامت باشد. مدت زمان باقیمانده تا تاریخ انقضای کپسول اکسیژن روی آن نوشته شده باشد. هنگام خرید کپسول اکسیژن باید به ایرانی بودن یا خارجی بودن، حجم سیلندر، جنس بدنه کپسول و محصول دقت داشته باشید تا یک کپسول قابل اطمینان تهیه کنید.

اکسیژن در دو نوع صنعتی و طبی تولید می‌شود. هر کدام از این کپسول‌ها که انواع متفاوتی دارند با گازهای تحت فشار بالا پر می‌شوند و از آلیاژهایی مانند آلومینیوم و فولاد در بدنه آنها به کار رفته است تا مقاوم باشند و بتوانند فشار بالا را تحمل کنند. رنگ کپسول ها با یکدیگر متفاوت است و هر رنگ نشان دهنده گازی مختلف است. نوع گازها را میتوان از روی رنگ تشخیص داد. اما گاهی بهتر است تنها به رنگ بسنده نکنید و از گاز درون آن مطمئن شوید. زیرا در صورت تشخیص اشتباه ممکن است که خطرات جبران ناپذیری برای شما به وجود بیاید.

شرایط نگهداری

گاز اکسیژن یکی از کپسول های پرمصرف است. اکسیژن طبی برای بیماران که دارای مشکل تنفسی هستند استفاده می شود. یکسری نکات مهم را باید در نظر بگیرید که در نگهداری این کپسول ها حتماً باید آنها را رعایت کنید. این کپسول‌ها را اگر در منزل نگهداری می کنید، بهتر است از هر گونه گرما و حرارت دور نگه دارید؛ زیرا قرار گرفتن اکسیژن در برابر گرما باعث می شود که اشتغال ایجاد شود در نتیجه منجر به انفجار می‌شود.

از نکات دیگر این است که کپسول اکسیژن را در کنار بخاری یا شوفاژ قرار ندهید. از تابش مستقیم نور خورشید آنرا دور نگه دارید. در اتاقی که کپسول اکسیژن در آن محل تعبیه شده است سیگار نکشید. الکل، گازوئیل و بنزین را از کنار آن دور نگه دارید. ظرف حاوی آب مقطر را هر چند روز یکبار جرم گیری و تمیز کنید. کپسول را در روی میز یا مکان‌های دارای ارتفاع نگذارید؛ زیرا خطر سقوط و انفجار آن زیاد است. لوله بینی ماسک مرتب باید شستشو داده شود تا بیمار شما دچار مشکل نشود و در صورت نیاز آن را تعویض بکنید.

به بدنه ی سیلندرها توجه کنید. اگر سیلندری دارای انحنا و نا صافی بود یا بر روی آن جای سمباده کاری، فرزکاری و سنگ کاری مشاهده کردید از خرید آن پرهیز کنید و هیچگاه اقدام به شارژ مجدد و استفاده دوباره از آن نکنید. گاهی سیلندرها یک تکه نیستند و جوشکاری شده اند. در این صورت بسیار خطرآفرین هستند و در هیچ کاری نباید از آن ها استفاده کرد.

انواع کپسول های اکسیژن

سلیندرهای کپسول دارای رنگ‌های مختلفی هستند. همچنین در جنس های چدنی، آهنی و آلومینیومی به بازار عرضه می‌شوند که رنگ آنها نقره‌ای یا سفید است. بعضی از برندها آن را به رنگ سبز نقره ای و سبز کامل هم طراحی می‌کنند. کپسول‌های اکسیژن به صورت یک بار مصرف و چند بار مصرف تولید می‌شوند. در مخزن های کوچک و بزرگ می توانید آنها را تهیه کنید. مخزن‌های کوچک و یکبار مصرف یک لیتر هستند. انواع چند بار مصرف آن سیلندرهای بزرگ با حجم ۵،۳، ۱۰ و ۵۰ لیتری هستند. برای اطلاع از انواع کپسولهای اکسیژن و تهیه آن می توانید به سایت پرشیا گاز مراجعه کنید و آنها را با خیال راحت خریداری کنید.

کپسول اکسیژن در دو نوع صنعتی و طبی است. وقتی در صنعت استفاده می‌شود، برای جوشکاری فلزات در دمای بالا بسیار مناسب است. کپسول اکسیژن کاربردهای زیادی دارد. کپسول اکسیژن صنعتی در دسته کپسول هایی است که در جوش و برش بسیار پر اهمیت است. برای جوشکاری فلزات از اکسیژن خالص استفاده می‌کنند؛ زیرا اکسیژن خالص شعله را افزایش می‌دهد و عملیات ذوب را به خوبی می‌توان با آن انجام می‌دهد. سوخت هایی مانند پروپان، استیل و پروپیلن به گرما و شعله بالایی نیاز دارند. در نتیجه از اکسیژن خالص می توان در فرایند سوختن این سوختها استفاده کرد.

با مراجعه به سایت پرشیا گاز می توانید این کپسول صنعتی را نیز تهیه کنید که نسبت به سال های اخیر به میزان کمتری در صنعت مورد استفاده قرار گرفته اما در جوشکاری و کارهای هنری اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیار پرکاربرد است.

کپسول اکسیژن کوهنوردی

کوهنوردان با بالا رفتن از کوه و رسیدن به ارتفاعی خاص، دچار کمبود اکسیژن می شوند. بنابراین برای جبران این کمبود کپسول های اکسیژن قابل حمل با خود همراه دارند. این نوع کپسول سبک و طبیعی است و دارای کیفیت مناسبی می باشد.از آلیاژ آلمینیوم ساخته شده است و در حجم های ۲، ۵/۲ و ۵ تولید می شوند.

شما به دو صورت می‌توانید کپسول اکسیژن را تهیه کنید. اگر حجم مصرفی تان زیاد است، از اکسیژن مایع استفاده کنید. اما اگر حجم مصرفی کمی دارید، می توانید از سیلندرها استفاده کنید. انتخاب انها به حجم برشکاری بستگی دارد.

گاز اکسیژن در لیتر های متفاوت تولید می‌شود. کپسول اکسیژن ۲ لیتری، یک لیتری، ۵ لیتری، ۱۰ لیتری، ۲۰ لیتری، ۴۰ لیتری و ۵۰ لیتری که هر کدام از آنها دارای خصوصیات مختص به خود هستند. کپسول اکسیژن ۵ لیتری و ۱۰ لیتری از فراوانترین کپسول ها هستند که انواع گازها در آنها پر می شود. نوع آلومینیومی و فولادی فشار زیادی را می تواند تحمل کند. این کپسول های اکسیژن صنعتی سفید رنگ هستند و کاربرد طبی نیز دارند.

کپسول ۵ لیتری: کپسول ۵ لیتری فولادی به صورت عمده در ایران استفاده می شود.

کپسول ۲۰ لیتری: این کپسول در دو سایز بلند و کوتاه تولید می شود و نسبت به کپسول ۱۰ لیتری سنگین تر و مقدار گاز بیشتری را در خود ذخیره کرده است. این نوع کپسول نسبت به کپسول ۱۰ و ۴۰ لیتری کاربرد محدودتری دارد.

کپسول اکسیژن ۵۰ لیتری نیز در دسته کپسول های صنعتی قرار می‌گیرد که ۲۰۰ بار فشار را تحمل می‌کند. از اکسیژن یا هلیوم در آنها استفاده شده است. این کپسول ها به کپسول گاز استیلن، آلومینیومی و ایرانی تقسیم می‌شود.

سایت پرشیا گاز آسیا از سال ۱۳۹۰ در زمینه تولید انواع کپسول های گازی، صنعتی، طبی و آزمایشگاهی شروع به فعالیت کرد. همچنین تجهیزات جوش و برش را نیز می توانید از این سایت خریداری کنید. این شرکت انواع سیلندرهای فشار قوی و گازهای صنعتی را نیز در اختیار شما عزیزان قرار داده است که می توانید با مراجعه به سایت از قیمت انواع این تجهیزات اطلاع حاصل فرمایید و در صورت نیاز آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *